Hogyan kérjünk referenciát?

szerző: Jobline
2014 július 25. Szóljon hozzá

A megfelelő referencia, vagyis ajánlás sokat segíthet abban, hogy megkapjuk az áhított állást. Persze nem mindegy, kitől és hogyan kérjük, hogy jótálljon értünk.

Két-három referenciát érdemes beszereznünk. Szóba jöhetnek korábbi főnökök, ügyfelek, HR-esek, bárki, aki hiteles személy, és érdemben nyilatkozni tud arról, milyen kedvező benyomásokat szerzett rólunk a közös munka során vagy az üzlet megkötésekor. Ha pályakezdők vagyunk, a tanárunkat, témavezetőnket érdemes megkeresni a kéréssel, hogy adjon referenciát. Lehetőleg írásos referenciát szerezzünk be, mert ha csak a kiválasztott személy telefonszámát adjuk meg, lehet, hogy alkalmatlan időpontban hívja fel a leendő munkaadónk, és emiatt az ajánlás nem lesz meggyőző.

1. Kerüljük a kínos szituációkat
Könnyen előfordulhat, hogy azt gondoljuk valakiről, kedvel bennünket, és csupa jót gondol rólunk, pedig erről szó sincs, csak udvariasan titkolja, hogy fenntartásai vannak velünk kapcsolatban. Ezért is ajánlott e-mailben megkeresni azokat, akiktől referenciát szeretnénk kérni. Szemtől szemben vagy telefonon kellemetlen a visszautasítás, e-mailben viszont sokkal könnyebb negatív vagy elegánsan kitérő választ adni. Ha a kiválasztott személy nem akar referenciát adni, vagy kelletlen benyomást kelt, amit ír, ne csüggedjünk, lépjünk tovább, és keressünk olyasvalakit, aki lelkesen tud ajánlani minket leendő munkaadónknak.

Forrás: Jobline


2.
Udvariasan fogalmazzunk
Fontos, hogyan kérjük az ajánlást. Ne direkt módon szegezzük a kérdést a kiválasztott személynek: „Tudna referenciát adni?”. Biztosítsunk számára menekülési útvonalat, hátha valamilyen okból nem szeretné a nevét adni álláskereső próbálkozásunkhoz. Környékezzük meg valahogy így: „Kedves XY, szeretném megkérdezni, ismer-e engem annyira, hogy referenciát tudna adni leendő munkaadóm számára.”. Erre a megkeresésre egy udvarias „nem” is lehet a válasz, de a helyzet nem lesz megalázó egyik fél számára sem.

3. Értékeljük a szakértelmét
Amikor referenciát kérünk valakitől, mindig alaposan indokoljuk meg, miért éppen őt választottuk ki. Például mert ő vezette a projekteket, amelyekben részt vettünk, mert tőle tanultuk a legtöbbet, mert szakmailag és emberileg őt tartjuk a példaképünknek. Ha a kiválasztott személlyel körmönfont módon érzékeltetjük, milyen nagyra becsüljük, garantált, hogy kiváló referenciát fog adni. Ennyi turpisság igazán belefér, mégiscsak a jövőnkről van szó.

4. Lássuk el információval
A kiválasztott személynek tudnia kell, milyen célból kérünk tőle referenciát. Küldjük el neki a megpályázandó állással kapcsolatos információkat, csatoljuk az önéletrajzunkat is, és frissítsük fel az emlékezetét a közösen végzett munkával vagy egyéb korábbi pozitív tapasztalatokkal kapcsolatban. Ezen ismeretek alapján releváns ajánlást tud írni, és nem közhelyekkel lesz tele a referencialevél.

5. Adjunk tippeket
Érdemes orientálni a referenciát adó személyt: diszkréten érzékeltessük, hogy milyen ajánlást várunk tőle. Például ha középvezetői posztot célzunk meg, nyilván azt szeretnénk, ha a referencialevél azokat a tulajdonságainkat emeli ki, amelyek erre a feladatra predesztinálnak minket. Referenciát kérő levelünkben idézzük fel azokat a momentumokat, amelyek alapján kiválasztott emberünk a nekünk tetsző ajánlást tudja megfogalmazni.

6. Maradjunk kapcsolatban
Ne felejtsük el udvariasan emlékeztetni a referenciát adó személyt, hogy ajánlása nyomán esetleg telefonon is megkeresi majd leendő munkaadónk. Ha megkaptuk az állást, hálás köszönőlevélben méltassuk ajánlónk érdemeit, hiszen az ő pozitív véleménye is sokat nyomott a latban, amikor mellettünk döntöttek.

7. Legyünk naprakészek
Mindig frissítsük a referenciáink adatait, mert lehet, hogy az a főosztályvezető, aki meleg hangon ajánlott minket, egy ideje már igazgató egy másik cégnél, és leendő munkaadónk emiatt nem tudja elérni, ami rossz fényt vethet ránk.    

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)